Tork® 2198859 Centrefeed Wipe Basic Paper Roll 1Ply 6x300M M2 - Blue
Tork® 2198859 Centrefeed Wipe Basic Paper Blue Roll 1Ply Perforated 6x300M - M2
Reduce costs and improve hygiene. Centrefeed M2 is a versatile wiper system offering high capacity dispensers for high traffic areas.
Packed in 30% recycled plastic packaging, produced in Kawerau, New Zealand.
Sheet Size: 40cm x 20cm
Size: 20cm x 300m (750 wipes per roll)
Qty: Carton of 6 rolls
Tork® 2198859 Centrefeed Wipe Basic Paper Blue Roll 1Ply Perforated 6x300M - M2
Centrefeed M2 is a versatile wiper system that offer high capacity dispensers for high traffic areas.
Designed to reduce costs and improve hygiene and safety so you can get on with the job.
Features:
Centrefeed Roll Paper Wipe.
Certified FSC Mix.
HACCP.
Packaged in 30% recycled plastic cases, produced in Kawerau, New Zealand.
Single Use.
Sheet Size: 40cm x 20cm
Size: 20cm x 300m (750 wipes per roll)
Qty: Carton of 6 rolls
| Brand | Tork® |
|---|---|
| Range | Basics |
| Embossed | No |
| Ply | 1 Ply |
| Quality Tier - Paper | Everyday |
| Room Capacity | High |
| Sheet Width (mm) | 200mm |
| Sheet Length (mm) | 400mm |
| Roll Length (M) | 300m |
| Inner Packaging | Individual Roll |
| Unit of Sale | Carton of 6 Rolls |
| Quantity per Carton | Carton of 6 Rolls |
| Material | Mixed Pulp |
| Environmental Certification | FSC® Certified and HACCP Certified. |



