Tork® 100134 Advanced Centrefeed Wiping Paper 1 Ply 6rolls x 275m M2 - White
Tork® 100134 Advanced Centrefeed Wiping Paper 1 Ply 6rolls x 275m M2 - White
The 1-ply multipurpose Tork Wiping Paper is ideal for light wiping tasks and hand wiping.
Durable wiping paper for light hand-wiping, mopping up spills and picking up dirt or dust.
Size: 24cm x 275m roll
Qty: Bale of 6 rolls
Tork® 100134 Advanced Centrefeed Wiping Paper 1 Ply 6rolls x 275m M2 – White
The 1-ply multipurpose Tork Wiping Paper is ideal for light wiping tasks and hand wiping.
Features:
Durable wiping paper for light hand-wiping, mopping up spills and picking up dirt or dust.
Particularly good for cleaning glass - does not leave any lint or streaks on surfaces.
1 Ply.
Tork Run Out Indicator helps you plan your roll changes and avoid interruptions and irritations.
Operable with one hand makes it easy to use.
Made from a Mixed Material.
Size: 24cm x 275m roll
Qty: Carton of 6 rolls
Accessories:
This paper can be used in the Tork® M2 Centrefeed dispenser, which is a high capacity versatile solution for professional environments where both hand and surface wiping is required.
Certification:
This product FSC® Certified, EU Ecolabel Certified and HACCP Certified.
| Brand | Tork® |
|---|---|
| Range | Advanced |
| Embossed | No |
| Ply | 1 Ply |
| Quality Tier - Paper | Basic |
| Room Capacity | High |
| Sheet Width (mm) | 240mm |
| Roll Length (M) | 275m |
| Roll Diameter (mm) | 190mm |
| Inner Packaging | Individual Roll |
| Unit of Sale | Bale |
| Material | Mixed Pulp |

