NilfiskĀ® 107421175 VP400 HEPA CordWinder Dry Vacuum Cleaner
NilfiskĀ® VP400 HEPA CordWinder Dry Commercial Vacuum Cleaner
The Nilfisk VP400 HEPA is new and best in class, representing a whole new formula for cleaning by mixing simple operation with powerful performance and convenience. This compact dry canister vacuum is engineered for superior performance yet is simple to operate, getting the job done faster, comfortably, and efficiently. The VP400 delivers simply outstanding performance and convenience cramped into a compact canister for time-saving productivity.
This next-generation vacuum helps resolve pain points across various sectors, including contract cleaning, education and institutions, hospitality, retail, offices, and healthcare.
Reliability, convenience, and superior Filtration.
Warranty: One year commercial warranty
Qty: Individual Vacuum Cleaner & Standard Accessories
*Test & Tag is highly recommended. If you need your cable tested & tagged, please additionally select TEST&TAG#WEB as shown in the related product below. Please select the same quantity of tags as matches the items to be tagged.
NilfiskĀ® VP400 HEPA CordWinder Dry Commercial Vacuum Cleaner
The VP400 is designed to be reliable and easy to use. Its key feature is the integrated cord management system, which includes a durable, high-quality cord rewind system. This feature ensures a smooth and user-friendly operation and makes starting and transitioning to other areas simple. The VP400 also features Dual cord storage.
Engineered for superior performance, the VP400 features HEPA 13 main filtration, with a main filter area of 2400 cm², and includes HEPA filtration as a product feature. It is easy to check and replace the prefilter and HEPA filter to maintain suction power and cleaning performance. With a large dust bag capacity of 10 L, the VP400 offers best-in-class filling capacity, allowing for more cleaning time.
Features enhancing simplicity and efficiency include:
- Hassle-Free Operation: Simply switch on simplicity just by using your foot. The power switch is foot-reachable.
- Intuitive Use: Colored touch points guide the user where they should interact with the machine, making it easy to use.
- Quiet Cleaning: Quiet operation expands cleaning hours without disturbing occupants. The working sound level is low, rated at 52 dB(A) (or 57 dB(A) sound pressure level).
- Lightweight: at just 6 kg, making it easy to move
- Ergonomic Design: The machine features ergonomic touchpoints and is compact and agile, making it well suited for effective cleaning in crowded or congested environments. It includes an Ergonomic Carrying Handle, Ergo bent-end, and Tube parking.
- Maintenance: Simple bag replacement and tool-free maintenance make it easy to access bags and filters, which reduces downtime.
Warranty: One year commercial warranty
Qty: Individual Vacuum Cleaner & Standard Accessories
*Test & Tag is highly recommended.
If you need your cable tested & tagged, please additionally select TEST&TAG#WEB.
Please select the same quantity of tags as matches the items to be tagged.
Think this item is right for you but want to confirm/check?Please contact our friendly Service Team for a conversation personalised to you.
You can reach us Mon-Fri 7:00-3:00pm via phone 07 3326 6711 or email workshop@hanleys.com.au
| Brand | NilfiskĀ® |
|---|---|
| Wand/Rod Fitting Size | 32 mm |
| Power Source | 240V AC |
| Power Cable Length | 10 m |
| Noise Level (at 1.5m) | 59dB |
| Filtration | HEPA Filter |
| Volumetric Airflow | 32L/sec |
| Canister Capacity | 10L |
| Warranty | 1 year warranty |
| Inner Packaging | Individual Vacuum Cleaner & Standard Accessories |
| Unit of Sale | Individual Vacuum Cleaner & Standard Accessories |
| Quantity per Carton | Individual Vacuum Cleaner & Standard Accessories |



