NilfiskĀ® 107421153 VP300 HEPA Dry Commercial Vacuum Cleaner
NilfiskĀ® 107421153 VP300 HEPA Dry Commercial Vacuum Cleaner
The Nilfisk VP300 represents an improved success in compact dry canister vacuums. This model offers a new formula for simplicity - lightweight, powerful, and highly efficient.
Exceptional filtration and performance.
Engineered for superior performance, the VP300 helps resolve pain points across various sectors, including hospitality, retail, offices, education and institutions, contract cleaning, and healthcare.
The VP300 HEPA features HEPA 13 main filtration, with a main filter area of 2400 cm².
Designed for conveniene and quiet operation.
Warranty: One year commercial warranty
Qty: Individual Vacuum Cleaner & Standard Accessories
*Test & Tag is highly recommended. If you need your cable tested & tagged, please additionally select TEST&TAG#WEB as shown in the related product below. Please select the same quantity of tags as matches the items to be tagged.
NilfiskĀ® 107421153 VP300 HEPA Dry Commercial Vacuum Cleaner
With its vibrant next-generation design, the Nilfisk VP300 is engineered for ease of use and reduced strain. The vacuum features improved ergonomics on the handle, lock, and bent-end. Ergonomic touchpoints and a lightweight design (Net weight 5 kg) reduce user strain.
The quiet operation expands cleaning hours without disturbing occupants. The working sound level is low at 52 dB(A), making it well-suited for effective cleaning in crowded or noise sensitive environments.
Features designed for simplicity and efficiency include:
- Intuitive Controls: Colored touchpoints guide the user where to interact with the machine, making it easy to use.
- Hassle-Free Operation: Simply switch on simplicity just by using your foot. The power switch is foot-reachable.
- Easy Maintenance: Simple bag replacement and tool-free access to bags and filters reduce downtime./li>
- Lightweight: at just 5 kg, making it easy to move
- Ergonomics: Features include an Ergonomic Carrying Handle, Ergo bent-end, and Tube parking.
- Cord Management: The unit features seamless cord management, easy cord management, Triple cord storage, and a cord quick-release. This model utilizes a detachable cord with a length of 10 m.
Standard accessories included for the VP300 HEPA TC AU/NZ (Ref. No. 107421153) include the Hose CPL W Bent End D32, Telescopic Tube Alu - Black/Blue, Motor Filter, HEPA Filter H13, Sack Filter, BRUSH NOZZLE D32, and CREVICE NOZZLE D32 L153 BLACK.
Warranty: One year commercial warranty
Qty: Individual Vacuum Cleaner & Standard Accessories
*Test & Tag is highly recommended.
If you need your cable tested & tagged, please additionally select TEST&TAG#WEB.
Please select the same quantity of tags as matches the items to be tagged.
Think this item is right for you but want to confirm/check?Please contact our friendly Service Team for a conversation personalised to you.
You can reach us Mon-Fri 7:00-3:00pm via phone 07 3326 6711 or email workshop@hanleys.com.au
| Brand | NilfiskĀ® |
|---|---|
| Wand/Rod Fitting Size | 32 mm |
| Power Source | 240V AC |
| Power Cable Length | 10 m |
| Noise Level (at 1.5m) | 59dB |
| Filtration | HEPA Filter |
| Volumetric Airflow | 33L/sec |
| Canister Capacity | 10L |
| Warranty | 1 year warranty |
| Inner Packaging | Individual Vacuum Cleaner & Standard Accessories |
| Unit of Sale | Individual Vacuum Cleaner & Standard Accessories |
| Quantity per Carton | Individual Vacuum Cleaner & Standard Accessories |



