Nilfisk® MC 7P-195/1280 FFA 400/3/50 EU Mobile Cold Water Pressure Washer Premium – Model 107146802
Nilfisk® MC 7P-195/1280 FFA 400/3/50 EU Mobile Cold Water Pressure Washer Premium
Model: 107146802
The MC 7P industrial class cold water high pressure washer combines the renowned and unmatchable lifetime and quality of the C3, 4 piston pump with optimal ergonomics and mobility to offer an innovative and unbeatable partner for applications in heavy industry, large agriculture, transport and valetting, shipping and food industry.
Warranty: 1 year commercial warranty
*Test & Tag is highly recommended. If you need your cable tested & tagged, please additionally select TEST&TAG#WEB as shown in the related product below. Please select the same quantity of tags as matches the items to be tagged.
Nilfisk® MC 7P-195/1280 FFA 400/3/50 EU Mobile Cold Water Pressure Washer Premium – Model 107146802
The MC 7P industrial class cold water high pressure washer combines the renowned and unmatchable lifetime and quality of the C3, 4 piston pump with optimal ergonomics and mobility to offer an innovative and unbeatable partner for applications in heavy industry, large agriculture, transport and valetting, shipping and food industry.
Features:
C3 4 ceramic piston pump with 85°C inlet temperature.
Tough and sturdy design with 30mm steel frame.
Optimal storage and transport with foldable handle and easy lifting points.
High mobility with large rear wheels and front castor wheel.
Easy accessibility to pump.
Optimal service concept, Ergonomic accessory concept.
Flow activated control system.
Low pump oil safety function.
Water adjustment at pump head.
2 detergent tanks and 2-way dosing valve.
Recommended average hours of use per day: 5 hours
Weight: 73kg
Warranty: 1 year commercial warranty
Includes:
Nilfisk® MC 7P-195/1280 FFA 400/3/50 EU Mobile Cold Water Pressure Washer Premium
6101767 HP Hose DN10 Grey 10000 AGR-AGR
106403122 Ergo 2000 Standard W.Hose Swivel
106403010 Tornado Plus 1120 Bend W/O Nozzle
61369 Hose Nozzle 20R3/4
101119496 Ergo Coupling Kit
101119747 Nozzle 0680 Indication Ring Grey
Replacement parts available.
*Test & Tag is highly recommended.
If you need your cable tested & tagged, please additionally select TEST&TAG#WEB.
Please select the same quantity of tags as matches the items to be tagged.
Think this item is right for you but want to confirm/check?Please contact our friendly Service Team for a conversation personalised to you.
You can reach us Mon-Fri 7:00-3:00pm via phone 07 3326 6711 or email workshop@hanleys.com.au
| Brand | Nilfisk® |
|---|---|
| Power Source | 415V |
| Power Cable Length | 7 m |
| Pump Pressure | 195/19.5 (bar/MPa) |
| Pump (RPM) | 1450 |
| Litres/minute | 21.33 litre/minute |
| Hose Length | 10m |
| Warranty | 1 year Commercial warranty |
| Inner Packaging | Boxed Machine |
| Unit of Sale | Boxed Machine |
| Quantity per Carton | Boxed Machine |


