Nilfisk® MC 7P-195/1280 FA 415/3/50 AU Mobile Cold Water Pressure Washer – Model 107146815
Nilfisk® MC 7P-195/1280 FA 415/3/50 AU Mobile Cold Water Pressure Washer
Model: 107146815
The MC 7P industrial class cold water high pressure washer combines the renowned and unmatchable lifetime and quality of the C3, 4 piston pump with optimal ergonomics and mobility to offer an innovative and unbeatable partner for applications in heavy industry, large agriculture, transport and valeting, shipping and food industry.
Warranty: 1 year commercial warranty
*Test & Tag is highly recommended. If you need your cable tested & tagged, please additionally select TEST&TAG#WEB as shown in the related product below. Please select the same quantity of tags as matches the items to be tagged.
Nilfisk® MC 7P-195/1280 FA 415/3/50 AU Mobile Cold Water Pressure Washer – Model 107146815
The MC 7P industrial class cold water high pressure washer combines the renowned and unmatchable lifetime and quality of the C3, 4 piston pump with optimal ergonomics and mobility to offer an innovative and unbeatable partner for applications in heavy industry, large agriculture, transport and valeting, shipping and food industry.
Features:
C3 4 ceramic piston pump with 85°C inlet temperature.
Tough and sturdy design with 30mm steel frame.
Optimal storage and transport with foldable handle and easy lifting points.
High mobility with large rear wheels and front castor wheel.
Easy accessibility to pump.
Optimal service concept, Ergonomic accessory concept.
Flow activated control system.
Low pump oil safety function.
Water adjustment at pump head.
2 detergent tanks and 2-way dosing valve.
Recommended average hours of use per day: 7 hours
Weight: 73kg
Warranty: 1 year commercial warranty
Includes:
Nilfisk® MC 7P-195/1280 FA 415/3/50 AU Mobile Cold Water Pressure Washer
6101766 HP Hose DN10 X 10m
106403122 Ergo 2000 Standard C/W. Hose Swivel
106403010 Tornado Plus 1120 Lance without Nozzle
101119747 Tornado Nozzle 0680 Indication Ring Grey
101119496 Ergo Coupling Kit
61369 High Pressure Female Coupling Hose Nozzle 20R3/4
Replacement parts available.
*Test & Tag is highly recommended.
If you need your cable tested & tagged, please additionally select TEST&TAG#WEB.
Please select the same quantity of tags as matches the items to be tagged.
Think this item is right for you but want to confirm/check?Please contact our friendly Service Team for a conversation personalised to you.
You can reach us Mon-Fri 7:00-3:00pm via phone 07 3326 6711 or email workshop@hanleys.com.au
| Brand | Nilfisk® |
|---|---|
| Power Source | 415V |
| Amps | 20 Amps |
| Power Cable Length | 8 m |
| Pump Pressure | 195 Bar |
| Pump (RPM) | 1450 |
| Litres/minute | 21.33 |
| Hose Length | 10m |
| Warranty | 1 year Commercial warranty |
| Inner Packaging | Boxed Machine |
| Unit of Sale | Boxed Machine |
| Quantity per Carton | Boxed Machine |


