Solutions® B4 Challenger Cream Cleaner 500ml
Solutions® B4 Challenger Cream Cleaner 500ml
Contains a milk abrasive mixed with a high quality detergent which allows the product to clean caked on dirt and grime from a variety of surfaces.
B4 Challenger Cream Cleaner is a mild abrasive that will not leave scratch marks or damage surfaces.
Ideal for use on Stainless Steel, Porcelain, Glass, Chrome and Enamel Surfaces.
Australian Made & Owned.
Size: 500ml Bottle
Solutions® B4 Challenger Cream Cleaner 500ml contains a milk abrasive mixed with a high quality detergent which allows the product to clean caked on dirt and grime from a variety of surfaces.
Usage:
B4 Challenger Cream Cleaner is a mild abrasive that will not leave scratch marks or damage surfaces.
Ideal for use on Stainless Steel, Porcelain, Glass, Chrome and Enamel Surfaces.
Features:
Contains a mild abrasive & high quality detergent.
Cleans without scratching – non-scratch formula.
Leaves surfaces bright and clean.
Multi-purpose.
For Domestic or Commercial use.
Bio-degradable and non-hazardous.
Safe on stainless steel.
Australian Made & Owned.
Size: 500ml Bottle
| Brand | Solutions® |
|---|---|
| pH Level | 8.0 - 9.0 |
| Size | 500 ml |
| Dilutable | No |
| Odour / Fragrance | Fragrant |
| Inner Packaging | 500ml Bottle |
| Unit of Sale | Individual 500ml Bottle |
| Quantity per Carton | Carton of 12 Bottles |
| Material | Liquid |
| Environmental Impact | Bio-degradable |

