Solutions® 60382 Alki Brite Laundry Powder for Front & Top Loaders 9kg
Solutions® 60382 Alki Brite Laundry Powder for Front & Top Loaders 9kg
This Soap Powder is a true ultra concentrate washing powder and has been formulated for use in commercial washing situations, though it can be used in both domestic and commercial machines.
It’s heavy duty composition is a strong detergent in removing stubborn stains.
Can be used in cold to hot water.
Size: 9kg
Qty: Individual Pail
Solutions® 60382 Alki Brite Laundry Powder for Front & Top Loaders 9kg
This Soap Powder is a true ultra concentrate washing powder and has been formulated for use in commercial washing situations, though it can be used in both domestic and commercial machines.
It’s heavy duty composition is a strong detergent in removing stubborn stains.
Can be used in cold to hot water.
For best results, use warm to hot water.
Avoid using too much as it is concentrated.
*Avoid tipping powder directly on dampened clothes, sprinkle into wash water and dissolve before adding clothes.
Wash colours separately. Not recommended for silks or woollens.
Size: 9kg
Qty: Individual Pail
| Brand | Solutions® |
|---|---|
| pH Level | Alkaline |
| Size | 9 kg |
| Package Style | Bulk Fill |
| Dilutable | No |
| Odour / Fragrance | Fragrant |
| Inner Packaging | Individual 9kg Pail |
| Unit of Sale | Individual 9kg Pail |
| Quantity per Carton | Individual 9kg Pail |
| Material | Powder |