Silvo® 0281373 Silver Polish 250ml
Silvo® 0281373 Silver Polish 250ml
Silvo is the easy and effective way to clean, restore and polish Silver, Gold, Pewter, Aluminium, Chrome and Mirrors for a quick, sparkling shine.
Cleans and polishes with no harsh abrasives so you can clean and shine your most treasured possessions with complete confidence.
Size: 250ml Bottle
Qty: Individual Bottle
Silvo® 0281373 Silver Polish 250ml
Silvo is the easy and effective way to clean, restore and polish Silver, Gold, Pewter, Aluminium, Chrome and Mirrors for a quick, sparkling shine.
Cleans and polishes with no harsh abrasives so you can clean and shine your most treasured possessions with complete confidence.
Apply with a soft cloth. Allow to dry. Polish with a dry soft cloth.
*Note: Do not use on Silver-plated or Gold-plated items.
Size: 250ml Bottle
Qty: Individual Bottle| Brand | Silvo |
|---|---|
| pH Level | 10.0 to 10.6 |
| Size | 250 ml |
| Dilutable | No |
| Odour / Fragrance | Smell of Ammonia |
| Inner Packaging | Individual 250ml Bottle |
| Unit of Sale | Individual 250ml Bottle |
| Quantity per Carton | Individual 250ml Bottle |
| Material | Liquid |
