Numatic HET200P Hetty Vacuum Cleaner - Pink
Hetty is an ideal all round vacuum cleaner - quiet, strong & super reliable.
Features:
Eyelashes and a happy face.
9L Tank capacity, three-stage filtration system, 10m cable with manual rewind and built-in wand dock & tool storage.
Supplied complete with comprehensive accessory kit.
Warrenty: 2 year Warranty.
*Test & Tag is highly recommended. If you need your cable tested & tagged, please additionally select TEST&TAG#WEB as shown in the related product below. Please select the same quantity of tags as matches the items to be tagged.
Numatic Hetty, the pink vac with eyelashes!
Features:
Full accessory kit
Energy efficient 620W motor.
9L Capacity
Three-stage filtration system (when dust bag is used).
Benefits:
It's strong, quiet, energy saving and super reliable.
2 year Warranty
Usage:
Suitable for Dry Vacuuming Only
Hetty is an ideal all-round vacuum cleaner for quietly and efficiently cleaning, both home, and office floors.
Part & Accessories:
NUM604015 Numatic Hepa-Flo Filter Bags (10Pack) for Henry Vacuum - NVM-1CH
*Test & Tag is highly recommended.
If you need your cable tested & tagged, please additionally select TEST&TAG#WEB.
Please select the same quantity of tags as matches the items to be tagged.
Think this item is right for you but want to confirm/check?Please contact our friendly Service Team for a conversation personalised to you.
You can reach us Mon-Fri 7:00-3:00pm via phone 07 3326 6711 or email workshop@hanleys.com.au
| Brand | Numatic |
|---|---|
| Wand/Rod Fitting Size | 32 mm |
| Amps | 2.58 Amps |
| Vacuum Motor | 620W single-stage flow through |
| Power Source | 240V AC |
| Power Cable Length | 10 m |
| Noise Level (at 1.5m) | 72dB |
| Filtration | 2 stage |
| Volumetric Airflow | 48L/sec |
| Canister Capacity | 9L |
| Cleaning Path | 27cm |
| Warranty | 2 years body and motor |
| Inner Packaging | Machine & Full Accessory Kit |
| Unit of Sale | Machine & Full Accessory Kit |
| Quantity per Carton | Machine & Full Accessory Kit |



