Nilodor® 400PET Tap A Drop Odour Counteractant 10.79ml
Nilodor® 400PET Tap A Drop Odour Counteractant 10.79ml
Tap A Drop – The Original Odour Counteractant with Essential Oils. Tap out odours with one drop.
Ideal for Pet Odours, Garbage Odours & Auto Interiors.
This unique essential oil formulation removes bad odours from the air by chemically modifying the structure of the dour molecule so you can’t detect it.
Size: 10.79ml
Qty: Individual Bottle
Nilodor® 400PET Tap A Drop Odour Counteractant 10.79ml
Tap A Drop – The Original Odour Counteractant with Essential Oils.
Tap out odours with one drop.
Ideal for Pet Odours, Garbage Odours & Auto Interiors.
Features:
This unique essential oil formulation removes bad odours from the air by chemically modifying the structure of the dour molecule so you can’t detect it.
True odour neutralisation happens with only one drop.
This famous formula is known for immediate and long term effectiveness.
Tap A Drop will counteract odours in a 28 cubic metres (1000 cubic feet) area for 24 hours.
Tap A Drop can be used wherever there are odours caused by decay, pets, smoke, paint fumes, mildew, and other odour circumstances.
Ideal for Pet Bedding, Rubbish Bins, Garbage Disposals, Litter Boxes, Diaper Pails, Home & Auto, Oil Based Paints, Smoke Odours, Footwear, Ventilation. etc.
Directions:
One drop near odour source or incoming air current neutralises all odours.
DO NOT apply directly to pets, plastic, rubber, or painted surfaces.
Repeat as needed.
Size: 10.79ml
Qty: Individual Bottle
| Brand | Nilodor® |
|---|---|
| Size | 10.79 ml |
| Dilutable | No |
| Odour / Fragrance | Spicy |
| Inner Packaging | 10.79ml Bottle |
| Unit of Sale | Individual 10.79ml Bottle |
| Quantity per Carton | Carton of 12 Bottles |
| Material | Liquid |

