Nilfisk® MC 5M-115/700 240/1/50 AU Mobile Cold Water Pressure Cleaner – Model 107146742
Nilfisk® MC 5M-115/700 240/1/50 AU Mobile Cold Water Pressure Cleaner
Model: 107146742
The MC 5M PA-FA mid range are the most versatile partners for demanding customers in agriculture, industry, construction and automotive.
The benefits of the MC 5M come in the small touches brought to ensure a high ease of storage of accessories, cables and hoses. Storage space requirements are further reduced through a robust yet foldable transport handle.
Warranty: 1 year commercial warranty
*Test & Tag is highly recommended. If you need your cable tested & tagged, please additionally select TEST&TAG#WEB as shown in the related product below. Please select the same quantity of tags as matches the items to be tagged.
Nilfisk® MC 5M-115/700 240/1/50 AU Mobile Cold Water Pressure Cleaner – Model 107146742
The MC 5M PA-FA mid range are the most versatile partners for demanding customers in agriculture, industry, construction and automotive.
The benefits of the MC 5M come in the small touches brought to ensure a high ease of storage of accessories, cables and hoses. Storage space requirements are further reduced through a robust yet foldable transport handle. The optimal service concept is aimed at ensuring that any maintenance tasks can be done quickly and cheaply.
Features:
Tough and sturdy design with 30 mm steel frame.
Optimal storage and transport with foldable handle and easy lifting points.
High mobility with large rear wheels and most models with front castor wheel or a foot.
Easy accessibility to pump, optimal service concept.
Ergonomic accessory concept.
1450 rpm motor and 3 ceramic piston pump for intense use.
Ergonomic accessory concept.
Recommended average hours of use per day: 5 hours
Weight: 73kg
Warranty: 1 year commercial warranty
Includes:
Nilfisk® MC 5M-115/700 240/1/50 AU Mobile Cold Water Pressure
301001100 Hose DN8 1 Wire 15m C/W. Ergo Female Coupler
106403122 Ergo 2000 Standard C/W. Hose Swivel
106403010 Tornado Plus 1120 Bend Without Nozzle
106403003 Turbohammer Plus 1115 Lance
301001108 Turbohammer Nozzle W12 050
61369 Hose Nozzle 20R3/4
101119496 Ergo Coupling Kit
101119741 Nozzle 0500 Indication Ring Yellow
Replacement parts available.
*Test & Tag is highly recommended.
If you need your cable tested & tagged, please additionally select TEST&TAG#WEB.
Please select the same quantity of tags as matches the items to be tagged.
Think this item is right for you but want to confirm/check?Please contact our friendly Service Team for a conversation personalised to you.
You can reach us Mon-Fri 7:00-3:00pm via phone 07 3326 6711 or email workshop@hanleys.com.au
| Brand | Nilfisk® |
|---|---|
| Power Source | 240V AC |
| Amps | 15 Amps |
| Power Cable Length | 5 m |
| Pump Pressure | 100 Bar |
| Pump (RPM) | 1450 |
| Litres/minute | 11.7 |
| Hose Length | 15m |
| Warranty | 1 year Commercial warranty |
| Inner Packaging | Boxed Machine |
| Unit of Sale | Boxed Machine |
| Quantity per Carton | Boxed Machine |


