Nilfisk® 56265503 ES3000 Carpet Extractor
Nilfisk® 56265503 ES3000 Carpet Extractor
With ES300 Nilfisk has entered a new era of carpet cleaning.
This machine is ideal for cleaning your high and light traffic carpeted areas and not only removes dirt and water, but the machine also meets the highest standards to extend the life of your carpets.
Besides its great productivity and cleaning performance ES300 is easy to operate.
*Test & Tag is highly recommended. If you need your cable tested & tagged, please additionally select TEST&TAG#WEB as shown in the related product below. Please select the same quantity of tags as matches the items to be tagged.
Nilfisk® 56265503 ES3000 Carpet Extractor
With ES300 Nilfisk has entered a new era of carpet cleaning.
This machine is ideal for cleaning your high and light traffic carpeted areas and not only removes dirt and water, but the machine also meets the highest standards to extend the life of your carpets.
Besides its great productivity and cleaning performance ES300 is easy to operate.
Features:
A floating brush head adjusting automatically for better carpet contact and improved water recovery.
A larger tank with increased water capacity provides extended cleaning time and fewer refills.
Powerful vacuum motor for efficient removal of dirt and faster dry times.
Adjustable handle design for easy maneuverability in tight spaces.
Compact design makes storage and maintenance much more convenient.
Quickly switch between cleaning modes.
Larger wheels for easy maneuverability for up/down stairs.
Included:
Nilfisk® 56265503 ES3000 Carpet Extractor
410mm nylon standard carpet brush
410mm nylon hard floor brush / normal scrubbing
410mm MidGrit 240 hard floor brush / aggressive scrubbing
Hand tool upright kit
Weight: 46.3kg
Warranty: 1 year commercial warranty
*Test & Tag is highly recommended.
If you need your cable tested & tagged, please additionally select TEST&TAG#WEB.
Please select the same quantity of tags as matches the items to be tagged.
Think this item is right for you but want to confirm/check?Please contact our friendly Service Team for a conversation personalised to you.
You can reach us Mon-Fri 7:00-3:00pm via phone 07 3326 6711 or email workshop@hanleys.com.au
| Brand | Nilfisk® |
|---|---|
| Power Source | 240V AC |
| Power Cable Length | 15 m |
| Noise Level (at 1.5m) | 68dB |
| Cleaning Path | 41cm |
| Warranty | 1 year Commercial warranty |
| Inner Packaging | Assembled Machinery |
| Unit of Sale | Assembled Machinery |
| Quantity per Carton | Assembled Machinery |
