Nilfisk® 128390174 VU200 Cordless Stick Vacuum - Tool Only
Nilfisk® 128390174 VU200 Cordless Stick Vacuum - Tool Only
A cordless ‘grab and go’ vacuum that lets you clean comfortably and quickly without interrupting your workflow.
Low sound level for operator comfort and cleaning in noise sensitive areas.
No plug in or cord to trip over, this cordless stick vacuum runs on a Lithium battery.
Warranty: One year commercial warranty.
*Test & Tag is highly recommended. If you need your cable tested & tagged, please additionally select TEST&TAG#WEB as shown in the related product below. Please select the same quantity of tags as matches the items to be tagged.
Nilfisk® 128390174 VU200 Cordless Stick Vacuum - Tool Only
Certified for professional use, the VU200 features a powerful motor and durable construction, providing reliability
Features:
Three different modes to adapt to your cleaning needs: Eco-mode, standard mode, and turbo mode for efficient cleaning.
The mounting bracket makes this stick vacuum part of your cleaning cart.
A unique, ergonomic handle designed for comfortable use no matter the task
Low sound level for operator comfort and cleaning in noise sensitive areas.
Suitable for both hard floors and soft floors.
Coloured touchpoints allow an intuitive understanding of what to interact with, and when the container is full, you simply open the lid and empty it.
Runs on an easily swappable and quickly rechargeable Lithium battery.
Dust bin capacity (L) – 0.8
Rated power (W) – 550
Suction power (end of tube) (W) – 170
Airflow (end of tube) (L/sec) – 16
Sound power level dB(A) – 82
Warranty: One year commercial warranty.
*Test & Tag is highly recommended.
If you need your cable tested & tagged, please additionally select TEST&TAG#WEB.
Please select the same quantity of tags as matches the items to be tagged.
Think this item is right for you but want to confirm/check?Please contact our friendly Service Team for a conversation personalised to you.
You can reach us Mon-Fri 7:00-3:00pm via phone 07 3326 6711 or email workshop@hanleys.com.au
| Brand | Nilfisk® |
|---|---|
| Wand/Rod Fitting Size | 32 mm |
| Vacuum Motor | 1300W single-stage flow through |
| Battery run-time | 60 min (Eco) / 25 min (Normal) / 12 min (Turbo) |
| Battery charge-time | 110 min |
| Noise Level (at 1.5m) | 82dB |
| Canister Capacity | 800ml |
| Warranty | 1 year Commercial warranty |
| Inner Packaging | Tool Only |
| Unit of Sale | Individual Machine - Tool Only |
| Quantity per Carton | Individual Machine - Tool Only |

