Nilfisk 107412047 VP600 STD3 Dry Vacuum Cleaner with Rewindable Cord – DEMO STOCK
*Limited Stock. Sorry no backorders * Runout Stock by Supplier * DEMO STOCK*
Nilfisk 107412047 VP600 STD3 Dry Vacuum Cleaner with Rewindable Cord – DEMO STOCK
The VP600 vacuum is a platform based, innovative vacuum cleaning solution.
It offers great flexibility and a wide range of features to choose from.
It is ideal for daytime cleaning in hotels, restaurants, offices and public buildings. HEPA filter is standard to ensure a clean work environment.
Warranty: One year commercial warranty
Qty: Individual Vacuum Cleaner & Standard Accessories
*Test & Tag is highly recommended. If you need your cable tested & tagged, please additionally select TEST&TAG#WEB as shown in the related product below. Please select the same quantity of tags as matches the items to be tagged.
*Limited Stock. Sorry no backorders.*Runout Stock by Supplier*
Nilfisk 107412047 VP600 STD3 Dry Vacuum Cleaner with Rewindable Cord – DEMO STOCK
The VP600 vacuum is a platform based, innovative vacuum cleaning solution.
It offers great flexibility and a wide range of features to choose from. Select the model that exactly fits your cleaning needs.
Choose the cord solution that suits you and enjoy the user friendly design with smart parking of accessories for better ergonomics.
It is ideal for daytime cleaning in hotels, restaurants, offices and public buildings. HEPA filter is standard to ensure a clean work environment.
Features:
Reddot award winning design.
Best in class sound level.
Power boost function for optimised cleaning performance.
vailable with detachable cord or retractable power cord.
Best in class sound quality.
HEPA exhaust filter as standard.
Magnetic closing of dust compartment.
STD 3 - Rewindable cord model has a combi nozzle.
Warranty: One year commercial warranty
Qty: Individual Vacuum Cleaner & Standard Accessories
*Test & Tag is highly recommended.
If you need your cable tested & tagged, please additionally select TEST&TAG#WEB.
Please select the same quantity of tags as matches the items to be tagged.
Think this item is right for you but want to confirm/check?Please contact our friendly Service Team for a conversation personalised to you.
You can reach us Mon-Fri 7:00-3:00pm via phone 07 3326 6711 or email workshop@hanleys.com.au
| Brand | Nilfisk® |
|---|---|
| Wand/Rod Fitting Size | 32 mm |
| Power Source | 240V AC |
| Power Cable Length | 10 m |
| Noise Level (at 1.5m) | 66dB |
| Filtration | HEPA Filter |
| Volumetric Airflow | 24L/sec |
| Canister Capacity | 5L |
| Warranty | 1 year Commercial warranty |
| Inner Packaging | Machine & Full Accessory Kit |
| Unit of Sale | Individual Machine |
| Quantity per Carton | Individual Machine |
