KerrickĀ® HH4015 Pressure Washer - Model 00HH4015-AU
KerrickĀ® HH4015 Pressure Washer
Model: 00HH4015-AU
One of the most affordable industrial quality high pressure cleaners on the market, the Kerrick Dirt Laser Series are compact pressure cleaners built for heavy duty commercial applications.
1 year Commercial Warranty.
*Test & Tag is highly recommended. If you need your cable tested & tagged, please additionally select TEST&TAG#WEB as shown in the related product below. Please select the same quantity of tags as matches the items to be tagged.
KerrickĀ® HH4015 Pressure Washer
Model: 00HH4015-AU
Positioned as one of the most affordable industrial quality high pressure cleaners on the market, the Kerrick Dirt Laser Series are compact pressure cleaners built for heavy duty commercial applications.
Uses:
Heavy Duty commercial applications.
Features:
Industrial GX Honda 13HP motor.
4000psi Genuine Hawk Pump with ceramic pistons.
Robust aluminium powder-coated frame with large wheels for easy manoeuvrability.
Low oil shut off.
Water flow adjustment.
Self-priming feature so water can be drawn from almost any water source.
Low pressure detergent system.
Thermal dump valve.
Warranty: 1 year commercial warranty.
Includes:
KerrickĀ® HH4015 Pressure Washer
KCA7103FQ-PP Spray gun, 4500 PSI with rear quick connect.
KDC6019GMC Wand Assembly, 500mm 22mmx ¼ā with quick connect.
KAN1650GCP Hose Assembly, 15 metre 3/8ā with quick connect.
125.85.210.035 Nozzle Kit Q/C 0, 15, 25, 40 Degrees + Soap (Size 035).
Replacement parts available.
Additional Options:
Upgrade to the Turbo Nozzle:
KEM0204007330 KerrickĀ® M0204007330 Rotojet Nozzle 035 200 BAR 3000 PSI.
*Test & Tag is highly recommended.
If you need your cable tested & tagged, please additionally select TEST&TAG#WEB.
Please select the same quantity of tags as matches the items to be tagged.
Think this item is right for you but want to confirm/check?Please contact our friendly Service Team for a conversation personalised to you.
You can reach us Mon-Fri 7:00-3:00pm via phone 07 3326 6711 or email workshop@hanleys.com.au
| Brand | KerrickĀ® |
|---|---|
| Pump Pressure | 280/4000 bar/psi |
| Pump (RPM) | 3400 |
| Litres/minute | 15 |
| Hose Length | 15m |
| Lance Length | 50 cm |
| Warranty | 1 year Commercial warranty |
| Inner Packaging | Boxed Machine |
| Unit of Sale | Boxed Machine |
| Quantity per Carton | Boxed Machine |


