KerrickĀ® HH3012 Pressure Washer - Model 00HH3012-AU
KerrickĀ® HH3012 Pressure Washer
Model: 00HH3012-AU
One of the most affordable industrial quality high pressure cleaners on the market, the Kerrick Dirt Laser Series are compact pressure cleaners built for heavy duty commercial applications.
1 year Commercial Warranty.
*Test & Tag is highly recommended. If you need your cable tested & tagged, please additionally select TEST&TAG#WEB as shown in the related product below. Please select the same quantity of tags as matches the items to be tagged.
KerrickĀ® HH3012 Pressure Washer
Model: 00HH3012-AU
Positioned as one of the most affordable industrial quality high pressure cleaners on the market, the Kerrick Dirt Laser Series are compact pressure cleaners built for heavy duty commercial applications.
Uses:
Heavy Duty commercial applications.
Features:
Industrial GX Honda 9HP motor.
3000psi Genuine Cat Pump with ceramic pistons.
Robust aluminium powder-coated frame with large wheels for easy manoeuvrability.
Low oil shut off.
Water flow adjustment.
Self-priming feature so water can be drawn from almost any water source.
Low pressure detergent system.
Thermal dump valve.
Warranty: 1 year commercial warranty.
Includes:
KerrickĀ® HH3012 Pressure Washer
KCA7103FQ-PP Spray gun, 4500 PSI with rear quick connect.
KDC6019GMC Wand Assembly, 500mm 22mmx ¼ā with quick connect.
KAN1650GCP Hose Assembly, 15 metre 3/8ā with quick connect.
125.85.210.030 Nozzle Kit Q/C 0, 15, 25, 40 Degrees + Soap (Size 030).
Replacement parts available.
Additional Options:
Upgrade to the Turbo Nozzle:
KEM0204007320 KerrickĀ® M0204007320 Rotojet Nozzle 030 200 BAR 3000 PSI.
*Test & Tag is highly recommended.
If you need your cable tested & tagged, please additionally select TEST&TAG#WEB.
Please select the same quantity of tags as matches the items to be tagged.
Think this item is right for you but want to confirm/check?Please contact our friendly Service Team for a conversation personalised to you.
You can reach us Mon-Fri 7:00-3:00pm via phone 07 3326 6711 or email workshop@hanleys.com.au
| Brand | KerrickĀ® |
|---|---|
| Pump Pressure | 210/3000 bar/psi |
| Pump (RPM) | 3400 |
| Litres/minute | 12 |
| Hose Length | 15m |
| Lance Length | 50 cm |
| Warranty | 1 year Commercial warranty |
| Inner Packaging | Boxed Machine |
| Unit of Sale | Boxed Machine |
| Quantity per Carton | Boxed Machine |


