KerrickĀ® HH3010 Pressure Washer - Model 00HH3010-AU
KerrickĀ® HH3010 Pressure Washer
Model: 00HH3010-AU
One of the most affordable industrial quality high pressure cleaners on the market, the Kerrick Dirt Laser Series are compact pressure cleaners built for heavy duty commercial applications.
1 year Commercial Warranty.
*Test & Tag is highly recommended. If you need your cable tested & tagged, please additionally select TEST&TAG#WEB as shown in the related product below. Please select the same quantity of tags as matches the items to be tagged.
KerrickĀ® HH3010 Pressure Washer
Model: 00HHH3010-AU
Positioned as one of the most affordable industrial quality pressure washers on the market, the KerrickĀ® Dirt Laser Series are compact pressure cleaners built for heavy duty commercial applications.
Uses:
Heavy Duty commercial applications.
Features:
Industrial GX Honda 6.5HP Motor.
3000psi Genuine Hawk Pump with ceramic pistons.
Robust aluminium powder-coated frame.
Large Wheels.
Low oil shut off.
Water flow adjustment.
Low pressure detergent system.
Thermal dump valve.
Warranty: 1 year commercial warranty.
Includes:
KerrickĀ® HH3010 Pressure Washer
KCA7103FQ-PP Spray gun, 4500 PSI with rear quick connect.
KDC6019GMC Wand Assembly, 500mm 22mmx ¼ā with quick connect.
KAN1650GCP Hose Assembly, 15 metre 3/8ā with quick connect.
125.85.210.027 Nozzle Kit Q/C 0, 15, 25, 40 Degrees + Soap (Size 027).
Replacement parts available.
Additional Options:
Upgrade to the Turbo Nozzle:
KEM0204007320 KerrickĀ® M0204007320 Rotojet Nozzle 030 200 BAR 3000 PSI.
*Test & Tag is highly recommended.
If you need your cable tested & tagged, please additionally select TEST&TAG#WEB.
Please select the same quantity of tags as matches the items to be tagged.
Think this item is right for you but want to confirm/check?Please contact our friendly Service Team for a conversation personalised to you.
You can reach us Mon-Fri 7:00-3:00pm via phone 07 3326 6711 or email workshop@hanleys.com.au
| Brand | KerrickĀ® |
|---|---|
| Pump Pressure | 210/3000 bar/psi |
| Pump (RPM) | 2800 |
| Litres/minute | 10 |
| Hose Length | 15m |
| Lance Length | 50 cm |
| Warranty | 1 year Commercial warranty |
| Inner Packaging | Boxed Machine |
| Unit of Sale | Boxed Machine |
| Quantity per Carton | Boxed Machine |


