KerrickĀ® 00HS2021PA Jumbo Hotshot Mobile Hot Water Pressure Washer
KerrickĀ® 00HS2021PA Jumbo Hotshot Mobile Hot Water Pressure Washer
Jumbo Hotshot 415V 200BAR 21LPM
A beast of a machine the Jumbo hot water pressure washer is large heavy duty cleaner that annihilates dirt, fat, grease or anything else that gets in its way.
Weight: 170kg
Warranty: 1 year commercial warranty
*Test & Tag is highly recommended. If you need your cable tested & tagged, please additionally select TEST&TAG#WEB as shown in the related product below. Please select the same quantity of tags as matches the items to be tagged.
KerrickĀ® 00HS2021PA Jumbo Hotshot Mobile Hot Water Pressure Washer
Jumbo Hotshot 415V 200BAR 21LPM
A beast of a machine the Jumbo hot water pressure washer is large heavy duty cleaner that annihilates dirt, fat, grease or anything else that gets in its way.
Features:
Stainless steel cover with powder coated steel frames with lifting eyelets.
Interpump low speed ceramic plunger pump.
Low fuel indicator and low water cut off.
Can double as a cold water cleaner.
Delayed stop protects pump from excessive shock loading.
High pressure and low pressure detergent operation.
Water temperature (water/steam): 90/120 °C
Weight: 170kg
Warranty: 1 year commercial warranty
Includes:
KerrickĀ® 00HS2021PA Jumbo Hotshot Mobile Hot Water Pressure Washer
H HD88MF10 10m Heavy Duty 3/8" double braided high pressure hose
E40.1255.00 1200mm spray lance with nozzle
E30.2030.00 Heavy duty Vega spray gun with swivel
Replacement parts available.
*Test & Tag is highly recommended.
If you need your cable tested & tagged, please additionally select TEST&TAG#WEB.
Please select the same quantity of tags as matches the items to be tagged.
Think this item is right for you but want to confirm/check?Please contact our friendly Service Team for a conversation personalised to you.
You can reach us Mon-Fri 7:00-3:00pm via phone 07 3326 6711 or email workshop@hanleys.com.au
| Brand | KerrickĀ® |
|---|---|
| Power Source | 415V |
| Amps | 20 Amps |
| Pump Pressure | 200 psi |
| Pump (RPM) | 1450 |
| Litres/minute | 21 |
| Hose Length | 10m |
| Warranty | 1 year Commercial warranty |
| Inner Packaging | Individual Machine |
| Unit of Sale | Individual Machine |
| Quantity per Carton | Individual Machine |


