Enviro Wizard™ EWOV500ML Oven & Cooktop Cleaner 500ml
Enviro Wizard™ EWOV500ML Oven & Cooktop Cleaner 500ml
Enviro Wizard™ Oven & Cooktop Cleaner is a Ready to Use, non-caustic Industrial strength Oven & Cooktop Cleaner.
Ovens, range hoods, BBQ’s, floors, outdoor. Can be used on floors to remove heavy soiled fats and grease.
The surfactant blend in our Oven & Cooktop Cleaner breaks down stains of fats, oils and greases without giving off harsh fumes. The fats and greases that build up simply lift off the surface once the surfactants have penetrated the soil. The longer the dwell time the easier it is to clean.
Proudly Australian.
Size: 500ml Bottle with Trigger
Qty: Individual Bottle
Enviro Wizard™ EWOV500ML Oven & Cooktop Cleaner 500ml
Enviro Wizard™ Oven & Cooktop Cleaner is a Ready to Use, non-caustic Industrial strength Oven & Cooktop Cleaner.
Ovens, range hoods, BBQ’s, floors, outdoor. Can be used on floors to remove heavy soiled fats and grease.
The surfactant blend in our Oven & Cooktop Cleaner breaks down stains of fats, oils and greases without giving off harsh fumes. The fats and greases that build up simply lift off the surface once the surfactants have penetrated the soil. The longer the dwell time the easier it is to clean.
Features:
A more sustainable Oven & Cooktop Cleaner.
The product is readily biodegradable.
It is a moderately alkaline solution that has been designed to remove fats and greases.
Improved performance. The synergistic effect of combining surfactant technology with non-petroleum based solvents will remove fats, oils and greases.
Energy-efficient product. The surfactants work well even at low temperatures, allowing wash temperature reductions and thereby energy savings.
Surfactant technology that is naturally derived and renewable.
Proudly Australian.
Size: 500ml Bottle with Trigger
Qty: Individual Bottle
| Brand | Enzyme Wizard™ |
|---|---|
| pH Level | 10.46 |
| Size | 500 ml |
| Dilutable | No |
| Odour / Fragrance | Characteristic odour |
| Inner Packaging | Individual 500ml Bottle with Trigger |
| Unit of Sale | Individual 500ml Bottle with Trigger |
| Quantity per Carton | Individual 500ml Bottle with Trigger |
| Material | Liquid |
| Environmental Impact | Bio-degradable |



