Ecolab® 1357 Chlorsan DW Warewashing Detergent & Pre-Soak 10kg
Ecolab® 1357 Chlorsan DW Warewashing Detergent & Pre-Soak 10kg
Chlorsan DW is a premium quality warewashing powder formulated to provide outstanding results and economy.
The non-caustic formula removes the toughest food soils and stains, leaving crockery and cutlery squeaky clean.
Chlorsan DW is suitable for cleaning all types of wares including soft metals*, and is an excellent cutlery and crockery soak. The built-in rinse additive ensures fast, streak-free drying.
Size: 10kg Pail
Qty: Individual Pail
Ecolab® 1357 Chlorsan DW Warewashing Detergent & Pre-Soak 10kg
Chlorsan DW is a premium quality warewashing powder formulated to provide outstanding results and economy.
The non-caustic formula removes the toughest food soils and stains, leaving crockery and cutlery squeaky clean.
Chlorsan DW is suitable for cleaning all types of wares including soft metals*, and is an excellent cutlery and crockery soak. The built-in rinse additive ensures fast, streak-free drying.
Features:
Ultra-concentrated triple-action formula - Removes soils and stains and assists streak-free drying. Reduces the number of products required in the kitchen.
Soft metal safe - The non-caustic formula improves the appearance of metallic objects, including wares made of soft metals such as aluminium.
Stabilised formula - Chlorsan DW remains fully active for 24 months, guaranteeing consistent results throughout the life of the pail.
Colour coded labelling- Ensures easy product identification and simplifies training.
Size: 10kg Pail
Qty: Individual Pail
| Brand | Cleantec |
|---|---|
| pH Level | 11.0 to 12.0 |
| Size | 10 kg |
| Dilutable | No |
| Odour / Fragrance | Chlorine |
| Inner Packaging | 10kg Pail |
| Unit of Sale | Individual 10kg Pail |
| Quantity per Carton | Individual 10kg Pail |

