Diversey™ HH15391 Suma® Star D1 Hand Dishwashing Liquid 750ml
Diversey™ HH15391 Suma® Star D1 Hand Dishwashing Liquid 750ml
A highly concentrated hand dishwashing liquid for cleaning pots, pans, china, glass and all washable utensils.
The product is an optimal blend of anionic and nonionic surfactants, which cuts through grease and dried-on food and makes rinsing easy and streak free.
Ideal for Hospitality, Lodging, Healthcare, Food Services.
Size: 750ml Bottle
Qty: Individual Bottle
Diversey™ HH15391 Suma® Star D1 Hand Dishwashing Liquid 750ml
Suma® Star D1 is a concentrated, premium, neutral hand dishwashing liquid for cleaning pots, pans, china, glass and all washable utensils.
Features:
A concentrated neutral liquid detergent suitable for manual cleaning of all kitchen utensils.
The product is an optimal blend of anionic surfactants which cut through grease and dried-on food and makes rinsing easy and streak free.
Benefits:
- Concentrated formulation gives excellent economy in use.
- Cuts through grease and dried-on food without drying skin.
- Streak-free, easy rinsing for a superior finish.
- Stable lather means long lasting efficiency of cleaning.
For use in areas such as Hospitality, Lodging, Healthcare and Food Service.
Size: 750ml Bottle
Qty: Individual Bottle
| Brand | Diversey™ |
|---|---|
| pH Level | 6.0 |
| Size | 750 ml |
| Dilutable | Yes |
| Inner Packaging | 750ml Bottle |
| Unit of Sale | Individual 750ml Bottle |
| Quantity per Carton | Carton of 6 Bottles |
| Material | Liquid |

