Diversey™ HH14333 Divercleanse Hospital Grade Disinfectant 750ml
Diversey™ HH14333 Divercleanse Hospital Grade Disinfectant 750ml
Divercleanse is a one-step cleaning and Hospital Grade Disinfectant agent which can be used for cleaning and disinfecting.
It is suitable for use in shower recesses, bathrooms, washrooms, on tile, floors and other healthcare environmental hard surfaces.
Divercleanse is a chlorine-based (sodium hypochlorite) agent and needs to be diluted for use.
For use in areas such as Lodgings, Office Buildings, Education, Healthcare and Retail.
Size: 750ml
Qty: Individual Bottle
Diversey™ HH14333 Divercleanse Hospital Grade Disinfectant 750ml
Divercleanse is a one-step cleaning and Hospital Grade Disinfectant agent which can be used for cleaning and disinfecting.
It is suitable for use in shower recesses, bathrooms, washrooms, on tile, floors and other healthcare environmental hard surfaces.
Divercleanse is a chlorine-based (sodium hypochlorite) agent and needs to be diluted for use.
Features:
- Divercleanse is a Hospital Grace Disinfectant.
- Eliminates mould and bacteria.
- Cleans, disinfects and deodorises.
- Removes unpleasant smells.
- Kills COVID-19 and MRSA in 1 minute.
- Kills C. diff in 5 mins.
- Kills E. coli, S. aureas, P. aeruginosa and P. vulgaris.
Benefits:
Highly versatile chlorine based cleaning and disinfecting agent specially designed to cling onto sloping or vertical surfaces such as shower recesses, and including surfactants and deodorising properties to enhance cleaning and control odour.
For use in areas such as Lodgings, Office Buildings, Education, Healthcare and Retail.
Size: 750ml
Qty: Individual Bottle
| Brand | Diversey™ |
|---|---|
| pH Level | 12.9 |
| Size | 750 ml |
| Dilutable | Yes |
| Odour / Fragrance | Slightly Perfumed |
| Inner Packaging | 750ml Bottle |
| Unit of Sale | Individual 750ml Bottle |
| Quantity per Carton | Carton of 12 Bottles |
| Material | Liquid |


