Diversey™ 5399903 Soft Care® Fragrance Free Instant Hand Sanitiser 12x500ml
Diversey™ 5399903 Soft Care® Fragrance Free Instant Hand Sanitiser 12x500ml
Soft Care® Instant Hand Sanitiser is fragrance free and alcohol based with a non-sticky formula.
Alcohol based gel sanitiser. Kills 99.9% of germs. >70%v/v Ethyl alcohol. Non-sticky formula.
Fragrance Free – Suitable for good service applications.
Ideal for Food Service, Office, Retail, Education, Government, Institutional Facilities, Work sites, Home & Septic Tanks.
Size: 500ml Pump Bottle
Qty: Carton of 12 x 500ml Pump Bottles
Diversey™ 5399903 Soft Care® Fragrance Free Instant Hand Sanitiser 1
Soft Care® Instant Hand Sanitiser is fragrance free and alcohol based with a non-sticky formula.
Features:
Alcohol based gel sanitiser.
Kills 99.9% of germs.
>70%v/v Ethyl alcohol.
Non-sticky formula. Air dries.
With a unique blend of moisturisers (Glycerine, Vitamin E and Aleo. Vera) for softer skin.
Fragrance Free – Suitable for good service applications.
Convenient pump pack for quick hand sanitising.
Packaging is recyclable.
Ideal for Food Service, Office, Retail, Education, Government, Institutional Facilities, Work sites, Home & Septic Tanks.
Size: 500ml Pump Bottle
Qty: Carton of 12 x 500ml Pump Bottles
| Brand | Diversey™ |
|---|---|
| Form | Liquid |
| Package Style | Pump Pack |
| Room Capacity | Low |
| pH Level | 6.5 |
| Size | 500 ml |
| Inner Packaging | 500ml Pump Bottle |
| Unit of Sale | Carton of 12 x 500ml Pump Bottles |
| Quantity per Carton | Carton of 12 x 500ml Pump Bottles |



