Diversey™ 100979758 Clax DS Desotherm 3ZP13 Antibacterial Laundry Detergent 8.5kg
Diversey™ 100979758 Clax DS Desotherm 3ZP13 Antibacterial Laundry Detergent 8.5kg
Fully built antibacterial laundry detergent.
Enzymatic, phosphate free main wash detergent that meets the Australian Standard AS/NZS 4146-2000, Section 3.5.3 of the Laundry Practice standard.
Application areas include Healthcare, Lodging & Government.
Size: 8.5kg
Qty: Individual Pack
Diversey™ 100979758 Clax DS Desotherm 3ZP13 Antibacterial Laundry Detergent 8.5kg
Fully built antibacterial laundry detergent.
Enzymatic, phosphate free main wash detergent that meets the Australian Standard AS/NZS 4146-2000, Section 3.5.3 of the Laundry Practice standard.
Application areas include Healthcare, Lodging & Government.
Features:
Excellent Performance on a wide range of stains and soils.
Antibacterial – kills >99.9% of germs.
Good whiteness of linen, prevents greying.
Effective low temperature bleaching with minimum fabric damage.
Excellent Performance on a wide range of stains and soils. Effective on blood and food stains.
Prevents corrosion of washing machine parts.
Low temperature washing means saving in energy consumption.
Saves water by removing rinse cycles from the laundry process
Specially formulated for use in commercial and on-premise laundries.
For automatic and manual dosing.
Size: 8.5kg
Qty: Individual Pack
| Brand | Diversey™ |
|---|---|
| Size | 8.5 kg |
| Package Style | Bulk Fill |
| Dilutable | Yes |
| Inner Packaging | 8.5kg Pack |
| Unit of Sale | Individual 8.5kg Pack |
| Quantity per Carton | Individual 8.5kg Pack |
| Material | Powder |


