Nilfisk® MC 2C-120/520 XT AU Pressure Washer – Model 128471491
Nilfisk® MC 2C-120/520 XT AU Pressure Washer
Model: 128471491
Designed for low intensity use and routine cleaning tasks.
A compact, powerful, and highly versatile cold water high-pressure washer.
The MC2C is tailored and targeted for all professionals in agriculture, contract cleaning, building & construction, automotive and other trades.
Offers excellent cleaning performance, professional spray equipment, good storage facilities and handling.
1 year commercial Warranty.
*Test & Tag is highly recommended. If you need your cable tested & tagged, please additionally select TEST&TAG#WEB as shown in the related product below. Please select the same quantity of tags as matches the items to be tagged.
Nilfisk® MC 2C-120/520 XT AU Pressure Washer – Model 128471491
Model: 128471491
This model offers excellent performance, professional spray equipment, good storage facilities and handling.
Use:
The Nilfisk MC 2C is designed for low intensity use and routine cleaning task.
A compact, powerful, and highly versatile cold water high-pressure washer.
Features:
An ergonomically designed Ergo spray gun for improved user well-being and optimal, overall efficiency.
A unique 4-in-1 nozzle adapts to a variety of cleaning tasks - even in challenging or heavily soiled areas.
A unique pressure activated system enhances efficiency and minimises waste.
A 2.5 litre tank allows a greater range of cleaning without refilling.
A wear-resistant 15-metre steel-armed hose, angle free and easy to reel in.
A start/stop feature pauses the motor when the trigger is released.
Ergo 2000 Gun for improved handling and less strain.
Replacement parts available.
Power consumption (kW): 2.3
Warranty: 1 year commercial warranty.
*Test & Tag is highly recommended.
If you need your cable tested & tagged, please additionally select TEST&TAG#WEB.
Please select the same quantity of tags as matches the items to be tagged.
Think this item is right for you but want to confirm/check?Please contact our friendly Service Team for a conversation personalised to you.
You can reach us Mon-Fri 7:00-3:00pm via phone 07 3326 6711 or email workshop@hanleys.com.au
| Brand | Nilfisk® |
|---|---|
| Power Source | 240V AC |
| Power Cable Length | 5 m |
| Pump Pressure | 120/1740 bar/psi |
| Pump (RPM) | 2800 |
| Litres/minute | 8.7 |
| Hose Length | 15m |
| Lance Length | 90 cm |
| Warranty | 1 year Commercial warranty |
| Inner Packaging | Boxed Machine |
| Unit of Sale | Boxed Machine |
| Quantity per Carton | Boxed Machine |
